2019 (*) Cumhur-Başkan’lığı Seçimlerine Doğru Abdullah Gül’ün Adaylığı

2019 (*) Cumhur-Başkan’lığı Seçimlerine Doğru Abdullah Gül’ün Adaylığı

20 Ocak 2018 Eleştiri İnceleme Seçim Siyaset Türkiye 2

Abdullah Gül ün adaylığı bugün için olanaksız, kendisi ister ama CHP onu desteklemez, çünkü CHP ve HDP desteklerse kazanma ihtimali olabilir oysa bu CHP’de kimsenin istediği bir durum değil (partiyi yönetenler için söylüyorum, oy verenler için durum farklı olabilir, ama önemi yok)
CHP neden desteklemez derseniz 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerine bakın derim, o seçimlerde çıkardığı aday ile Erdoğanın birinci tur da kazanmasını kolaylaştıran CHP (kadroları) yine aynı düşüncede, bu sefer tek fark Erdoğan’ın birinci değil de, ikinci turda seçilmesini istiyorlar, bundan dolayı benim tahminim Akşener’i (gizlice) destekleyip seçimlerin iki tur sürmesini sağlayacaklar.
CHP hakkında yazdıklarıma inanmadı iseniz Kılıçdaroğlunun yaptıklarına bakın derim;
Örneğin, 7 haziran seçimlerinden sonra geçen 45 günlük süreyi hatırlarsınız Erdoğan hükümeti kurma görevini CHP ye vermeyince ne yaptılar, milyonları sokağa döküpte bu görevi aldılar mı? (‘Demokrasi’ mitinglerinde milyonlar sokaklardaydı ya…) yoksa Erdoğana ‘küfür’ edip (muhalefet ettiklerini söyleyip) konuyu kapattılar mı?
Örneğin adalet yürüyüşünde hangi yöne yürüdüler dikkat ettiniz mi?, Adalet ve iktidar Ankara da (çünkü Meclis ve Hükümet Ankara da), bu ikisini isteyen bir genel başkanın İstanbuldan yola çıkarak Ankaraya yürümesi gerekirdi, ama ne oldu, tam ters istikamete yürüdü. yani CHP’nin hükümet olmak veya başka bir görev almak gibi bir düşüncesi yok hatta yanlışlıkla hükümet kurarız diye ödleri kopuyor (biraz da hakları var, darbeden sonra işten atılan yaklaşık olarak yüzyirmibin insan (müslüman) var, bunları CHP’nin sokağa attığını bir düşünsenize, ortalık yıkılırdı, ama şimdi çıt yok).
Yani bugünkü şartlarda Erdoğan ikinci turda seçilir. Ayrıca belirtmeliyim ki Erdoğanın ikinci turda seçilmesi garanti olduğu halde birinci turda kazanmak yani yüzde ellibir oy almak için uğraşırken CHP’nin seçimi kazanmak bir yana birinci turu kazanmak için hiçbir çabasının olmamasını da not etmek gerekli.
Tekrar hatırlatayım seçimlere uzun bir süre var, konjonktür ne olur belli olmaz, fakat bugünkü şartlarda benim anladığım durum bu…

Yazının başlığı ile ilgili bir Not:
(*) başlıkta seçim yılının 2019 olarak yazılmasının sebebi, bu yazı yayınlandığı tarihte henüz erken seçim kararı alınmamıştı.
yazıyı 20 ocak 2018 tarihinde yayınladım, TBM Meclis’i ise 20 Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerin erkene alınmasını yani 24 haziran 2018 tarihinde yapılmasını kabul edildi.
yazdığım tarihte henüz erken seçim kararı alınmadığından dolayı yazının başlığı ‘2019 Cumhur-Başkan’lığı Seçimleri…’ diye başlamaktadır.
Teorik olarak buradaki yorumlar seçimler yapılmadan yaklaşık bir yıl önce yapılmıştır.

 

2 cevap

  1. Tufan dedi ki:

    Abdullah Gül açıkladı: Aday olmayacağım
    haberin linki

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.