Kara Cuma mı Hâyırlı Cuma mı? İyilik ve Kötülük Üstüne

Kara Cuma mı Hâyırlı Cuma mı? İyilik ve Kötülük Üstüne

1 Aralık 2017 Yaşam Üzerine Yazılar 0
Kara Cuma,Hâyır’lı Cuma,alışveriş,tüketim,abd,müslüman,iyilik, kötülük,

İsmini aldığı olay şu şekilde gerçekleşiyor;
ABD de şükran gününden sonraki ilk cuma günü yapılan, firmaların satış fiyatlarını %70 hatta daha bile fazla indirip satış yaptığı güne verilen ad.
Müslüman toplumlarda Cuma günleri hâyırlı gün sayılır, bizde genellikle insanlar o gün hâyırlı cumalar şeklinde birbirlerine seslenir bundan dolayı Kara Cuma cümlesi bize pek uygun bir cümle değil ancak bu söze kızarak alışveriş yapma gününü başka bir güne almak da pek mantıklı değil, sonuçta insanları para harcatmaya teşvik etmiş oluyorsunuz, ‘Kara Cuma’ya gösterilecek tepki de, müslüman bir ülkede usulünce olmalı, kavgasız, şiddetsiz ve tükettirmeye dayalı olmadan.
Bu arada şunu da düşünmek gerekli, ABD’nin senede bir gün yaptığı Kara Cuma bizim her hafta kullandığımız hâyırlı Cuma yı gölgede bırakıyorsa biraz da iğneyi de kendimize batırmamız gerekiyor.

Ne Yapmalı?

Birileri iğneyi kendine batırmış zannedersem çünkü ABD’nin Kara Cuma kutladığı gün biz Söke de şöyle bir olay yaşadık; bir takım hayırsever insanlar etli nohutlu pilav hazırlatmışlar ve ayran ile birlikte bunu yol kenarında gelen geçen herkese ücretsiz olarak dağıtıyorlardı, (hayırseverlerin kim olduğu bilinmiyor ama hayır işininin doğrusu da bu değil mi zaten) böylece ABD’nin Kara Cuması Söke’liler için ‘Hâyır’lı Cuma’ya dönüştü.
Aslında herkes olanakları ölçüsünde, ihtiyacı olanlara bu tür hayır’lı işler yapsa (ve tabiki karşılık beklemeden) cuma günleri (veya başka günler de) gerçekten hayır’lı günler olarak daha güzel bir anlam kazanacak.

İyiliğin Karşılığını Beklemeli mi?

Karşılık beklemeden kısmı önemli bunu biraz açmak gerekirse, kimi zaman sanal ortamda okuyorum bugün yapılan dua lar size şöyle geri dönecek, bu akşam okuyacağınız dua size böyle fayda sağlayacak gibi yazılar yazılıyor, bütün bunlar bana sanki bir pazarlıkmış gibi geliyor,
Oysa ki kendinize bir iyilik istiyorsanız Allah la pazarlık yapmanıza gerek yok, bunun için yapmanız gereken imkanlarınız ölçüsünde ihtiyacı olan insanlara ‘iyilik’ yapmak ve yaptıktan sonra pişman olmamak.

Pişman Olmayın

Yaptığınız iyilikten pişman olmayın, bu kısım da önemli, eğer ki iyilik yaptığınız insan/lar size kötülük yapıyorsa bu sizin kötü birşey yaptığınızı değil yanlış insana iyilik yaptığınızı gösterir, böyle bir durumla karşılaşırsanız iyilik yapmaktan vazgeçmeyin iyiliğe ihtiyacı olan insanı aramaya ve insanlara iyilik yapmaya devam edin.
‘Kara Cuma’yı ‘Hâyır’lı Cuma’ya çevirmek gördüğünüz gibi sizin elinizde, herkes kendi bulunduğu yerde olanakları ölçüsünde  ‘Hâyır’ yaparsa bütün Türkiye için ‘Hâyır’lı Cuma olur.

‘Bir şey sizi rahatsız ediyorsa, bakış açınızı değiştirin.’

kara-cumayi-protesto-etti

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.