#KoreBizeGazVerme

#KoreBizeGazVerme

31 Aralık 2014 Eleştiri İnceleme Siyaset Türkiye Yazılar 0
Barışçıl protesto, biber gazı, Biber gazı kartuşu, gaz bombası, Güney Kore, Kore, Ortak Açıklama, sevkiyat,Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi,İnsan Hakları Derneği,İnsan Hakları Gündemi Derneği,#KoreBizeGazVerme,Uluslararası Af Örgütü,amnesty.org,

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin 30 Aralık 2014 Tarihli Basın Açıklaması:

Türkiye’de, barışçıl protestolar sırasında toplumsal olaylara müdahale teçhizatı sıklıkla kötüye kullanılıyor. Son günlerde, Güney Kore’den büyük miktarda öldürücülük düzeyi az silahın ihraç edileceğine dair haberleri kaygı ile izliyoruz.

Uluslararası Af Örgütü’nün15 Aralık 2014 tarihli basın açıklamasında detayları kamuoyuyla paylaşılan sevkiyat, Güney Koreli bir firma tarafından üretilen yaklaşık 1,9 milyon adet biber gazı kartuşu ve gaz bombasından oluşuyor. Sevkiyatın ilk bölümünün 2015’in Ocak ayının ortasında Türkiye hükümetine teslim edilmesi planlanıyor.

İmza kampanyası: #KoreBizeGazVerme

Türkiye’de güvenlik güçlerinin protestolarda biber gazını kötüye kullanma ve protestoculara sıklıkla doğrudan gaz bombası atma konusunda kötü bir sicili bulunuyor. 2013 yılının yaz aylarında gerçekleşen Gezi Parkı eylemleri sırasında, güvenlik güçleri barışçıl protestoculara yönelik defalarca, kimi zaman ölümcül sonuçları olacak
şekilde, aşırı ve keyfi bir biçimde güç kullandı. Yakın mesafeden atılan gaz bombalarının başlarına isabet etmesi sonucu ölen 15 yaşındaki Berkin Elvan ve 22 yaşındaki Abdullah Cömert’in de aralarında bulunduğu en az dört kişi doğrudan polisin aşırı güç kullanımı sonucu öldü. Bazıları çok ciddi olmak üzere 8000’den fazla kişi yaralandı.
Güvenlik güçleri 1 Mayıs 2014’te de Taksim Meydanı yakınlarında barışçıl protestoculara yönelik aşırı güç kullandı.

Türkiye yetkilileri bu tür eylemlerin bir daha yaşanmayacağını güvence altına alıncaya ve güvenlik güçlerinin geçmişte gerçekleştirdiği hak ihlallerine yönelik kapsamlı, tarafsız ve bağımsız soruşturmalar yürüteceğini taahhüt edinceye kadar, ülkeye biber gazı ve diğer öldürücülük düzeyi az silahların sevkiyatı durdurulmalıdır.

Bu sevkiyatı durdurun! #KoreBizeGazVerme

İnsan hakları savunucuları olarak Wassenaar Düzenlemesi’nin katılımcılarından olan Güney Kore yetkililerini, Türkiye’ye bu tür silahların sevkiyatını durdurmaya çağırıyoruz. Sorumluluk sahibi hiçbir hükümet, bu şartlar sağlanana kadar, Türkiye yetkililerine barışçıl protestoları bastırmak amacıyla kullanılan bu araçları sağlamamalıdır.

İmzacılar;
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi
İnsan Hakları Derneği
İnsan Hakları Gündemi Derneği
Ortak Açıklama için Tıklayınız

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.