Naylon Poşetlerden Para Alarak Avrupalı Olduk Ama…

Naylon poşet paralı olunca neredeyse bütün köşe yazarları ne kadar Avrupalı olduğumuzu yazmaya başladı, Avrupa, Amerika da yıllardır böyleymiş te biz geç kalmısız da vs. vs.
Meğer Avrupalı olmak için bu kadar’cık bir adım gerekiyormuş onu da yaptık oh! Şimdi Avrupalı olduk.
Amma bazı yönlerimiz hâlâ yerli ve milli, mesela hangileri derseniz;
Avrupa da hırsızlara,yolsuzluk yapanlara, rüşvet verenlere devletin bakanları tarafından plaket verilmediği gibi, bunları yapanları (makamına mevkisine bakmadan) yakasından tutup hapse atıyorlar,

Avrupa da, devlete iş yapan bir şirket sahibi ‘bu milletin a.koyacağız’ dese adamın hayatını karartırlar hapisler de çürütürler, ‘senin kazandığın parayı bu millet ödüyor ağzını topla derler’ ama bizde devlet, adama ihale vermeye devam ediyor, üstelik milletin vergileri ile yapılmış havaalanının açılışında konuşma yaptırılıyor. (600 vekilden hâlâ tık yok, putperestler ise alkışlıyor.)

Avrupa da, Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı VATANDAŞ’a çağrı yapıp ‘kaçak mazot satılıyor bu zararlı, tanıdığınız yerden mazot alın‘(1) demez (ne yapacağız yani İstanbul’dan Bodrum’a kadar bütün benzincilerle kanki mi olacağız!) DEVLET’e yani bunları engellemek le görevli olanlara (yaptığı/yapması gereken iş için bizim vergilerimizle maaş alanlara) örneğin; ‘İçişleri Bakanı görevini yap kaçak mazotu engelle, Ticaret bakanı kaçak mazot satanları tespit et cezalandır’ der veya ‘Beceremiyorsanız onurlu davranıp istifa edin’ der mesela…(‘onur’ yazdım ama bunlar bilmez şimdi şuraya bir link koyayımda belki okuyup anlarlar)

Yani hırsızlığa, yolsuzluğa geldi mi yerli ve milli, ama poşet paraları sayesinde Avrupalı olduk.

Şimdi diyebilirsiniz AB, ABD çok mu doğru değil tabi ki fakat orada dürüstlerin sesi çıkıyor, şöyle bir soru sorsanız; ‘bu milletin vekillerinin hepsi mi hırsız’ diye ‘Hayır! değil’ derim ama dürüst olanların sesleri çıkmayınca (yapılan kanunlar hep zenginler daha zengin olsun diye yapılınca) ne yazık ki devleti hırsızlar ele geçirmiş gibi bir algı ortaya çıkıyor.

Poşet parası üzerinden avrupalı olmaya dönersek eğer, aslında poşetten para almalarının çevrecilikle bir ilgisi falan yok, gerçekten çevreci olmak isteseler ‘Avm lerde poşeti yasakladık artık kese kağıdı kullanacaksınız’ derler olur biter altı ayda herkes kese kağıdına geçer, fakat yapılan iş AVM lobisinin (zenginlerin) çıkarlarına hizmet etmek (AVM patronlarına kıyak yapmak için saat On’dan sonra içki satışını yasaklamak gibi).

Kısaca mesele ‘Üzüm yemek değil Bağcı dövmek’ ya da -çalıyorlar çalıyorlar partisinin- ifadesi ile söyleyecek olursak verdikleri mesaj havaalanı açılışında konuşan kişinin mesajı ile aynı.
Sanırım anladınız.

(1)TŞOF Başkanı APAYDIN’dan Bayram Öncesi Ucuz Akaryakıt Uyarısı başlıklı basın açıklamasını okumak için tıklayınız
tsof-baskani-apaydin-dan-bayram-oncesi-ucuz-akaryakit-uyarisi

TŞOF Başkanı, APAYDIN,Bayram Öncesi, Ucuz Akaryakıt, Uyarısı, basın açıklaması,fevzi apaydın,şoförler fededasyonu,otomobil,otomobil federasyon,taksi,benzin,mazot,kaçak mazot,
TŞOF Başkanı APAYDIN’dan Bayram Öncesi Ucuz Akaryakıt Uyarısı başlıklı basın açıklaması

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: